Skip to main content
search

E-ticaret Yazılımı Testi

Bilgi Alın

Değişen yaşam koşulları ve gelişen teknoloji ile insanların günlük rutinlerinin bir parçası olan alışverişler de dijitale taşınarak Eticaret sektörünü oluşturmuştur. Bu sektör, son yılların en hızlı gelişen ve sermaye payı en yüksek sektörlerinden biridir. Müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarının karşılanmasına ek olarak yazılım, donanım, alt yapı sağlayıcıları ve satıcıları da içeren paydaşlar için bütüncül bir hizmetin sağlanabilmesinde yazılım testleri önemli bir rol oynar.

E-ticaret Sektöründe Test Tipleri

1

Fonksiyonel Testler

E-ticaret web siteleri ve mobil uygulamaları; giriş yapma, üye olma, sepete ürün ekleme, ödeme ve çıkışa kadar birçok sayfa ve fonksiyon içermektedir. Müşterilere doğru bilgilerin ve amaca uygun kesintisiz hizmetin sunulabilmesi için bütün fonksiyonlarının çalışırlığı kontrol edilmelidir.
2

Performans Testleri

Bu testler, test planı geliştirmek ve uygulamak için gerekli olan stratejik yaklaşımı oluşturmak için önemlidir. Aşırı veri hacmi, hızı ve çeşitliliği altında zamanlama analizi, yük testi, gerçek zamanlı akış analitiği ve zamana bağlı çıktılar gibi karmaşık yönleri kapsamalıdır.
3

Güvenlik Testleri

Web sitesi ve mobil uygulamanın güvenliğini kontrol etmek için kullanılır. Kişisel verilerin korunması, güvenliği, kullanıcı hesaplarına yetkisiz erişimin önlenmesi ve DDoS saldırılarına karşı dayanıklılık gibi konular için E-ticaret sektöründe güvenlik testlerinin yapılması kritik önem arz eder.
4

Entegrasyon Testleri

Bu testler, web sitesinin veya mobil uygulamaların diğer sistemlerle uyumlu çalışma durumunu kontrol etmek için kullanılır. E-ticaret siteleri bankalar, telekomünikasyon şirketleri, stok yönetim sistemleri, CRM uygulamaları gibi pek çok farklı yazılım ve kurum ile entegre çalışarak kullanıcılarına hizmet sunar. Verilen hizmetin sonuca sağlıklı bir şekilde ulaştırılabilmesi için entegrasyon testleri düzenli olarak yapılmalıdır.
5

Kullanılabilirlik Testleri

Web sitesi ve mobil uygulamanın kullanıcı arayüzü ve kullanılabilirliğini kontrol eden bu testler, kullanıcı deneyimini iyileştirmenin yanında sadakatini arttırır, sunulan hizmetin sürdürülebilirliğine katkı sağlar.

E-ticaret Yazılımı Testi

Sorularınız var mı?

Test
Yayınları

#Kitaplar
#Raporlar
#Akademik Makaleler

Test
İnovasyonları

#Test Otomasyonu
#Performans Testi
#Test Capability Rating

Close Menu