Skip to main content
search

Otomotiv Yazılımı Testi

Bilgi Alın

Gelişen teknolojiyle birlikte otomotiv sektörü de birçok yazılım içermeye başlamıştır. Özellikle araçlarda kullanılan navigasyon yazılımları, araç kontrol yazılımları, entegre edilen müzik sistemleri, sürüş yardımı yazılımları, satış ve kiralama için web sitesi yazılımları en yaygın kullanılanlar arasındadır. Bütün bu yazılımların entegre ve doğru çalışabilmesi otomotiv sektöründe kalite ve müşteri memnuniyeti noktalarında önem arz etmektedir.

Otomativ Endüstrisinde Test Tipleri

1

Fonksiyonel Testler

Bu testler, yazılımın beklenen fonksiyonlarının doğru çalışma durumunu kontrol etmek için kullanılır. Sürücü ve yolcuların can güvenliği ile doğrudan ilgili olan yazılımların tüm fonksiyonlarının doğru çalışması kritik öneme sahiptir. Satış ve kiralama amaçlı kullanılan web sitelerinde ise kullanıcıların ihtiyaçlarının karşılanabilmesi noktasında fonksiyonel testlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
2

Performans Testleri

Yazılımın performansını ölçmek için kullanılan performans testleri, aşırı veri hacmi, hızı ve çeşitliliği altında zamanlama analizi, yük testi, gerçek zamanlı akış analitiği ve zamana bağlı çıktılar gibi karmaşık yönleri kapsamalıdır. Araçlarda ve web sitelerinde yazılımdan beklenen tepki süresi, hız ve hassasiyet seviyelerinin kontrolü için kullanılmaktadır.
3

Entegrasyon Testleri

Bu testler, yazılımın diğer bileşenlerle uyumunu kontrol etmek için kullanılır. Birçok marka, model veya alt yapı yardımıyla oluşturulan yazılımların kesintisiz ve uyum içerisinde çalışabilirliğini kontrol eden test türünün canlıya alımlardan önce titizlikle gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
4

Kullanılabilirlik Testleri

Bir ürünün içerdiği kullanılabilirlik hatalarını en aza indirerek ürünü optimize etmeyi amaçlar. Kullanılabilirlik testleriyle yalnızca ürün bulunurluğu değil, kullanıcı davranışları ve alışkanlıkları da gözlemlenerek kullanıcı hatalarının önüne geçecek tasarımlar yapılması amaçlanır.
5

Donanım Testleri

Donanım testeleri, hedef donanımın düzgün çalıştığından, hedefinizin tam olarak belirlenebildiğinden ve/veya gerektiğinde diğer yazılım ve cihazlarla uyumlu olduğundan emin olmanıza yardımcı olur.

Otomotiv Yazılımı Testi

Sorularınız var mı?

Test
Yayınları

#Kitaplar
#Raporlar
#Akademik Makaleler

Test
İnovasyonları

#Test Otomasyonu
#Performans Testi
#Test Capability Rating

Close Menu